sobota, 22 października 2016

Malownicza Dukla w Beskidzie niskim #2

Zapraszam was na kolejną przygodę z poznaniem bliżej i odwiedzeniem wirtualnie mojej malowniczej, lecz trochę już chłodnej Dukli. Dukla pomimo zmieniających się pór roku jest piękna, zjawiskowa i coraz bardziej rozbudowywana. To piękne miasto wyróżnia się nie tylko ciekawymi i pięknymi zabydkami, a także historiami. Turystom Dukla kojarzy się także z piękną Górą Cergową , która jest widoczna z drogi głównej, a także z pobliskich wsi. A także znajduję się tam Magurski Park Narodowy.

( na zdjęciu bok góry  , a także nowo wybudowany zalew w Cergowej ) 
Od niedawna Dukla posiada piękny zalew w Cergowej , gdzie można popływać rowerkami za zgodą właściciela. Przy zalewie jest wybudowany hotel, który niedługo zostanie otworzony. Zalew, jak i hotel można zobaczyć z drogi głównej.
W Dukla posiada także Pałac Dukielski, który jest własnością Hrabiego Tarnowskiego i obecnie znajduję się tak Muzeum Historyczne. Początki pałacu w Dukli sięgają XVI wieku, kiedy to Jan Jordan wzniósł renesansowy dwór obronny, przebudowany w wiek później przez starostę sanockiego Franciszka Bernarda Mniszcha w zamek bastionowy. W XVIII wieku małżeństwo Mniszchów: Jerzy August Wandalin i Anna z Bruhlów nadało mu wygląd późnobarokowej rezydencji magnackiej o kształcie podobnym do dzisiejszego. Rezydencja dukielska stała się ośrodkiem kultury i politycznej opozycji wobec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy też powstał okazały park w stylu francuskim z teatrem na wodzie i licznymi mostkami, rzeźbami, posągami i innymi ozdobami parkowymi. Zachowało się tylko kilka posągów przeniesionych z parku i postawionych w różnych częściach miasta. Cechy stylowe zarówno dukielski pałac, jak i park zaczęły tracić w XIX wieku, gdy właścicielami byli Męcińscy. XX wiek przyniósł zniszczenia podczas obu wojen światowych i dewastację parku przez komunistów. Park nie kiedyś w stylu francuskim. Pomimo swojego zaniedbania wart jest krótkiego choćby spaceru i zwrócenia uwagi przy dojeździe na aleję akacjową.

W parku znajduję się również kaplica grobowa w parku, w której spoczywają: Cezary Męciński (syn Wojciecha), Adam Męciński i jego żona Józefa Męcińska z Kuczyńskich oraz ks. Stanisław Puszet – cioteczny brat Adama Męcińskiego, honorowy kanonik, katecheta gimnazjalny w Krakowie – zmarł w Dukli w 1907 r.

( Dukielski Pałac  - Muzeum Historyczne  - zdjęcie robione z boku )


 ( na   zdjęciu znajduje się Park w Dukli .
                                                                  Poniżej   1 staw w Dukielskim Parku ) 
( Kaplica grobowa , która znajduję się w Dukielskim Parku )  


W Dukli kiedyś znajdował się Browar i gorzelnia. Do dziś stoją mury tego budynku usytuławanego nad Dukiełką przy ujściu do Jasiołki to właśnie z tąd brano wodę. Niestety budynek uległ całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru który miał miejsce 22 września 1895 r. Z kronik Dukielskiej straży pożarnej wiemy, że pożar był groźny , zostało poparzonych kilka strażaków. A z danych historycznych jest mało informacji o produkcji piwa i wódki (gorzałki) . Nie jest znana budowa browaru i gorzelni jedynie można przypuszczać, że stało się to przed rokiem 1875. Browar i gorzelnia wchodziły w skład zespołu pałacowego na przełomie XIX i XX wieku do historii przeszły już wtedy wina, które z Dukli uczyniły wcześniej bogate miasto. Ich pozostałości w postaci piwnic ciągnące się pod rynki9em nie zostały w całości zbadane.
( Ruiny borwaru i gorzelni w Dukli )

piątek, 21 października 2016

Notes Poetycki - Antologia - Czyli Patronat

Ostatnio informowałam, że Zaczytana patronuje Antologii „Notes poetycki, który jest zbiorem wierszy różnych poetów. Zbiorem wypełniony różnymi emocjami, którymi przesiąknięte są jego strony. Na jego kartach poznacie i radość i smutek. Jak to Ania Ziemba- Lonc napisała na pierwszych stronach notesu, nieodłącznym atrybutem każdego poety jest notes. Zeszyt myśli  nie tylko tych zapisanych na papierze, ale także tych, które uleciały w otchłań niepamięci i chociaż zrodziły się z prawdziwych emocji, uczuć, wrażeń-na zawsze zostają już tajemnicą. Ja myślę, że każdy z nas ma taki  zeszyt myśli  ponieważ każde myśli powstają w głowie każdego z nas, niektórzy te myśli zapisują na kartkach papieru a niektórzy noszą je w sercach.Każdy, kto sięga po poezję, próbuje otworzyć swoje serce na radość, a zarazem smutek, nie boi się melancholii ani nostalgii w swoim życiu. Dlatego z całego serca pragnę wam polecić Notes Poetycki  a także tomiki poezji.Nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa Armagraf ukazała się właśnie antologia "Notes Poetycki" pod redakcją Anny Ziemby-Lonc. W publikacji znalazły się wiersze 66 autorów z całej Polski.
Pomysł zbiorowej publikacji zrodził się w internetowej grupie pod taką samą nazwą, ale wzięli w niej udział nie tylko autorzy zrzeszeni w tej grupie. Założeniem projektu była, obok promocji polskiej poezji, integracja poetów początkujących i tych z dorobkiem twórczym. Być może ten projekt stanie się dla niektórych sposobem na „wyjście z wirtualnego świata”, u innych zaś zainicjuje przygodę z internetowym gronem poetów. - pisze we wstępie Anna Ziemba-Lonc - Są wśród nas autorzy bardzo młodzi (duchem albo metryką), umysły świeże i lotne, pełne wiary w moc pióra i nadziei, że współczesna poezja podbije serca tradycjonalistów. Bywają twórcy dojrzali, przeświadczeni o słuszności liryki konwencjonalnej, chłodno oceniający „wierszowe eksperymenty”. Ale wszystkich łączy miłość do poezji, swoboda wyrażania siebie w wierszach, i chyba nie mają racji ci, którzy przekonują, że nigdy nie piszą z autopsji. Każdy wiersz jest integralną częścią swojego autora, który jak rodzic daje mu nowe życie i wypuszcza na świat albo, w obawie o bezpieczeństwo, zamyka w dębowej szufladzie. Niektóre z tych wierszy dostały pozwolenie, by zaistnieć w Notesie...

Promocja książki odbędzie się w ramach spotkania z Ruchem Poetyckim "Zgrzyt" - 26 października 2016 w Muzeum Regionalnym w Brzozowie.


Polski BookTag


( zdjęcie z prywatnych  zdjęć Zaczytanej  . A na nim kawałek Malowniczej Dukli )


Zapraszam na Polski BookTag , do którego nominowała mnie Monika z Książkowy świat  Moniki .


1. Ulubiona polska książka.
Ulubiona hmm . Agnieszka Lis - Pozytywka lubie do niej wracać  i często to robie .


2. Ulubiony polski autor.

Dość trudne dla mnie pytanie  . Lubie dużo polskich autorów dlatego nie mogę się zdecydować na jednego .

3. Ulubione Wydawnictwo.
Kobiece , Editio / Helion 


4. Lubiany przez ciebie klasyk napisany przez Polaka/ Polkę.
 Zdecydowanie   „Lalka” Bolesława Prusa. 

5. Polski gniot.

hmm dużo ich jest i nie umiem jednego wybrać .


6. Która polska okładka podoba ci się bardziej niż jej zagraniczny pierwowzór.
Ciężki wybór i nie umiem tak wybrać na szybko .

7. Jaka książka według ciebie powinna pozostać w oryginalnej okładce?
Jak dla mnie jest ich sporo i długo można by tak było wyliczać . ;)

8. Na jaką polską premierę aktualnie oczekujesz?
Zdecydowanie na Edyta Kowalska - Ścieżki Przyszłości , na K.N. Haner - Na szczycie 2. Gra o miłość ( która ma premierę w tym miesiącu ) i na Aleksandra Szoć - Ostatni Oddech .

9. Wolisz krakowskie czy warszawskie targi książki?
Niestety nie miałam okazji być ani tu ani tu z powodów osobistych lecz  bliżej mi do Krakowa niż do Warszawy . 

10. Wymień swoich ulubionych polskich booktuberów/ blogerów książkowych.
Na blogi swoich koleżanek / kolegów a także innych osób  zaglądam często  i powiem wam że wszystkie są moje ulubione i nie umiem tak wybrać z marszu kilka  . A booktuberów oglądam rzadko  więc nie mam swoich ulubionych .

Nominuję:
1. Książkowa Dusza , 
2. Zagubieni w świecie książek 
3 . Lottaczyta

czwartek, 20 października 2016

LIEBSTER BLOG AWARDS

LIEBSTER BLOG AWARDS


Liebster Blog Awards - To wyjątkowa nominacja przyznawana blogerom, przez blogerów, takie wyróżnienie. Dzięki niemu możemy podzielić się ciekawymi linkami z czytelnikami i docenić pracę innych blogerów.
Krótko o zasadach:  Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz je o tym, np. na FB, blogu) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie możesz nominować bloga, który Cię nominował

Do LBA nominowała mnie Dorota z Przeczytanki za co dziękuję ;)


Moje odpowiedzi na 11 pytań od Przeczytanki:


1.Gdybyś mógł/mogła przenieść się w czasie to do jakiej epoki i dlaczego?

Hmm .sama nie wiem ;) 


2 .Wymień trzy rzeczy, które zabrałbyś/zabrałabyś na bezludną wyspę.

hmmm. na pewno bez książki nigdzie się nie wybieram baaaa. bez tony książek ! . Na pewno bym zabrała jeszcze mojego chłopaka i hmm . sama  nie wiem bo najważniejsze będę mieć ;D 
hm

3.Gdybyś na jeden dzień mógł/mogła zamienić się życiem z dowolną osobą, to kto to by był i dlaczego?

Z nikim nie chcialabym się zamienić.

4. Jaka jest Twoja ulubiona piosenka?

dużo mam ulubionych piosenek . ;)


5 .Czego nigdy nie zrobiłbyś/zrobiłabyś publicznie?

ah . napewno bym nie śpiewała publicznie 


6 .Twoja wymarzona praca to?

oczywiście praca w bibliotece . ;)


7. Co Cię najbardziej wkurza u najbliższych przyjaciół?

hm . nieszczerość w niektórych sytuacjach , albo gdy o czymś powinnam wiedzieć i dowiaduje się ostatnia a sprawa mnie dotyczy . 

8.Jaki powinien być Twój idealny partner życiowy?

 Ja swoijego idealnego partnera znalazła choć wiem nie ma takich ale my  się dopasowaliśmy w miare idealnie i się uzupełniamy  . Nawet jeźeli się w czymś nie zgadzamy to zawsze któreś idzie na kompromis .


9.Do jakich postaci książkowych jesteś podobny/podobna Ty i Twoja rodzina?

Hm  jeszcze takiej nie znalazłam  lub nie zauważyłam , ;)


10. Na romantyczną kolację wolałbyś/wolałabyś zjeść mięso, sałatkę czy deser? Dlaczego?

Ciekawe pytanie , chyba to by zależało jak bardzo bym była  głodna i czy by to przygotowała moja druga połowa czy kucharz w resteuracji .


11. Gdzie widzisz siebie za 10 lat?

Gdzie widze się za 10 lat dobre pytanie  , ale ja nie wybiegam w taką przyszłość , zobaczymy co los nam da i jaką drogą przyjdzie nam iść  . Po ostatnich trudnych chwilach, sytuacjach w moim życiu nie planuje co będzie za 2 , 3 , 5 a może 10 lat .Moje pytania:

1. Jaki masz swój ulubiony rodzaj książek ? 
2. Czy lubisz poezje ?
3. Gdzie widzisz swój rozwój blogerski za 2 , 3 lata ? 
4. Jak to się stało że postanowiłaś założyć bloga książkowego a nie innego np . tesotawnie czegoś ? 
5. Co Cię motywuje gdy masz tzw. "jesienną depresje " i nie masz ochoty czytać ani pisać o książkach?
6. Twoje największe marzenie związane z blogierm ?
7 . Twój ulubiony  autor / autorka  i dlaczego właśnie on/ ona ? 
8. Czy miałaś  chwile zwątpienia by zostawić to wszystko i przestać być w blogosferze ? 
9 .Gdzie lubisz najbardziej czytać ?  z kawą czy herbatą a może innym napojem ?
10. Jakie masz plany na najblisze miesiące  jako blogerka ?
11. Czy uważasz że przyjaźń miedzy blogerami / blogerkami istnieje ? 


Nominuję:

1. Czytaninka 
2. Lottaczyta
3. Papierowy Bluszcz 
4.Zabubieni w świecie książek 
5.Książkowy świat moniki
6. Stan : Zaczytany 
7. Recenzje Agi
8. Poligon Domowy 
9. Książkowa Dusza 
10. Marta w śród ksiażek 
11. Inna perspektywa 

Małgorzata Liput - Dotyk Chwili - tomik poezji

Jak wiecie poezja nie należy do łatwych, pisanie recenzji tomików też do łatwych nie jest. Nie każdy sięga po poezje i nie każdy lubi ją czytać. Dlaczego ? Poezja jest melancholijna, nostalgiczna. Każdy wiersz w tomiku u każdego czytelnika jest odebrany inaczej. Inne odczucia, refleksje goszczą u każdego z nas. Z tomikiem „Dotyk" Chwil Małgorzaty Liput spędziłam więkoszść popołudnia przy ciepłej herbacie, przy piecu siedziałam i się zagłębiałam coraz bardziej. Najbardziej spodobał mi się jeden wiersz. :                                                                                Za bardzo                                                                    polubiłam
                                                                   czyjeś smutne oczy
                                                                   w jednej chwili 
                                                                   niewinnie
                                                                   i szczerze 
                                                                   za radosne iskierki
                                                                   które się w nich 
                                                                   przy mnie zapalają 
                                                       
                                                                    polubiłam 
                                                                    czyjś uśmiech 
                                                                    ten dla mnie 
                                                                    na powitanie 
                                                                    nawet tę dziwną tęsknotę 
                                                                    którą czuję 
                                                                    gdy jest obok 
                                                                    a zbliża się pożegnanie 

                                                                    polubiłam 
                                                                    ZA BARDZO

Zawsze zastanawiam się, gdy sięgam po tomik poezji i go czytam jak autor potrafi sprawić, że czytelnik, który sięga po niego potrafi przejść z momentów szczęśliwych, a zarazem do momentów smutnych. Tomik „ Dotyk Chwil „ wywołał dużo u mnie emocji zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Poezja skłania nas do różnych przemyśleń, skłania nas również do różnych zastanowień nad życiem. Czytelnik, który sięga po poezje wychodzi z nowym doświadczeniem, z nowymi przemyślami, z nowym spojrzeniem na dane rzeczy, osoby . Nie każdy jest gotowy sięgnąć po poezje w danym czasie czasem trzeba do niej dojrzeć by móc się z nią zapoznać. Jak wspomniałam wcześniej poezja,potrafi być melancholijna i nie każdy może lubić poezje. Osobiście uważam, że trzeba sięgać po poezje, bo wnosi nam ona coś do życia, zmienia nas w małych stopniach. Chciałabym wam przedstawić jeszcze jeden wiersz, który siedzi mi w głowie i pewnie długo z niej nie wyjdzie. A jest to:


                                                          Taniec ze śmiercią \

                                                          uczymy się chodzić 
                                                          a potem tańczymy
                                                          z wiatrem złudzeń
                                                          do muzyki własnego losu 
                                                          gubimy kroki w labiryncie grzechu
                                                          i zbyt zajęci 
                                                          zachowaniem rytmu
                                                          nawet nie dostrzegamy
                                                         kiedy tańczymy ze śmiercią


Tomik poezji „Dotyk Chwil „ Małgorzaty Liput jak najbardziej polecam a ja zabieram się za kolejny tomik autorki.
środa, 19 października 2016

Steena Holmes - Dziecko wspomnień

Dziecko wspomnień to piękna, a zarazem niezwykła opowieść o cierpieniu, bólu, stracie, a także o niespełnionym macierzyństwie. Poznajemy Dianę, młodą kobietę po 30-stce, która wraz z mężem poświęciła swoje życie karierze i pracy. Jak prawie każda teraz rodzina pnie się na kolejnych szczeblach zawodowych , a decyzję o dziecku zostawia na później. Gdy Brian mąż Diany dowiaduje się, że kobieta jest w ciąży szaleje z radości i ze szczęścia, w przeciwieństwie do swojej żony.

Wynika to z przykrej przeszłości Diany, kiedy była małym dzieckiem. Gdy kobieta jest w zaawansowanej ciąży Brian niespodziewanie uzyskuje propozycje awansu, lecz wiąże się on z wyjazdem za granicę. A także z zostawieniem żony i dziecka na jakiś czas.

Po roku Diana jest szczęśliwą matką małej Grace, oddaje się macierzyństwu w całości i nie wyobraża sobie zostawić mała, choć na chwilę. Do tej pory jej mąż nie wrócił z Londynu i nie ma od niego żadnych oznak życia.
Książka opowiada nam historię o matczynej miłości, jaką potrafi dążyć matka córkę. A także opowiada o bólu, cierpieniu i tęsknoty. 

Głowna bohaterka powraca po mału do rzeczywistości i godzi się z tym, co przyniósł dla niej los.

Książka porusza dość ciekawą problematyka dlatego książkę czyta się przyjemnie, łatwo i potrafi pochłonąć tak czytelnika, że nie chce się od niej oderwać. Historia Diany i Briana wywołuje dużo emocji, potrafi wzruszyć do szpiku kości.

Za     możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu Kobiece. 

wtorek, 18 października 2016

Jesienny wieczór poetycko muzyczny z Małgorzatą Liput

Dnia 18 października (wtorek) o godzinie 17nastej miałam przyjemność uczestniczyć w wieczorku poetycko-muzycznym Pani Małgorzaty  Liput w Krościenku Wyżnym.
Na spotkanie dostałam zaproszenie od organizatorów wieczorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku Wyżnym oraz Stowarzyszeniu  Dębinaoraz samej autorki.


Na wieczorku poetyckim mogliśmy usłyszeć o najnowszym tomiku  Meandry milczenia  a także jak powstawały wiersze oraz  o czym autorka myślała, kierowała się podczas ich pisania. Autorka pasją opowiadała nam jak powstawały dane wiersze i niektóre z nich czytała. W tle grała cichutko muzyka , a my mogliśmy się zatracić w atmosferze i  klimacie dzisiejszego wieczoru.
W drugiej części mogliśmy posłuchać koncertu Piotra Rogali, który skomponował muzykę do wierszy Pani Małgorzaty.
Po spotkaniu mogliśmy zakupić  najnowszy tomik oraz poprzednie tomiki autorki , porozmawiać z nią w trakcie podpisywania książek a także był  mały poczęstunek   ;)