sobota, 2 września 2017

Leopold Trafny - Prawdzie w oczy

Leopold Trafny urodził się w 1931 roku na Kujawach. Okres wojny wspomina bardzo wrogo, często podkreślając panujące wszędzie ubóstwo i głód. Sam był zmuszany przez Niemców do pracy, ale mimo bardzo trudnego dzieciństwa, nigdy się nie poddał i za najważniejszy cel w życiu obrał pomoc rodzinie oraz własne wykształcenie. Tomik poezji „Prawdzie w oczy” to wiersze, które autor tworzył na przestrzeni wielu lat. Podzielone na cztery rozdziały tworzą przepiękną spójną całość, opowiadającą o najważniejszych wartościach, którymi autor kieruje się w swoim życiu. Dlatego w tomiku pojawiają się między innymi wiersze polityczne, w których Leopold Trafny odzwierciedla swoją wrogość do panującego w naszym kraju w latach pięćdziesiątych i następnych, ustroju politycznego. Za bezwartościowy ma między innymi socjalizm, który miał zrewolucjonizować Polskę. Kraj miał wreszcie odbić się od dna, a obywatele mieli stać się równymi sobie. Natomiast taki ustrój okazał się słaby, bo zapanowała wszechobecna obłuda, rządza pieniądza i zakłamanie. Bardzo dużą część swojej poezji przeznacza również na wiersze dotyczące swojej bliskości z Bogiem. Wiara to dla autora jedna z wartości, dzięki której nigdy nie ugiął się i stał się lepszym człowiekiem. Tomik poezji Leopolda Trafnego to czasami bardzo osobiste wyznania, z którymi jednak może identyfikować się bardzo wielu czytelników. Każdy odbiorca bez wątpienia odnajdzie w nich kawałek siebie i niejednokrotnie ze wzruszeniem przeczyta konkretne wiersze. Tomik „Prawdzie w oczy” to bez wątpienia poezja, do której można zaglądać wiele razy, w zależności od własnego samopoczucia, a prawdy w nich zawarte do dziś można uznać za aktualne.Dawno nie zabierałam się za poezję. Teraz gdy zaczyna się okres jesienny, gdy się robi szaro za oknem, zimno to najlepszy okres, by sięgnąć po wiersze. Tomik poezji zawsze skłania mnie do refleksji,do pewnych przemyśleń, tym razem było tak samo.

Najbardziej spobodobał mi się jeden wiersz.

Szczęściarze


Wielu naszych prominentów

jest już po spowiedzi

i jak dawniej się panoszą,

chociaż mieli siedzieć.
Kiedyś byli tacy ważni.

a dziś rozgrzeszeni,

czują się, jakby zasiedli

w obiecanej ziemi.Stare kanty, sitwy, kliki

wspominają ładnie,

bo kto kiedyś był złoczyńcą,

dziś legalnie kradnie.Jeśli dalej więc reforma,

pójdzie takim torem,

znów towarzysz i sekretasz

będzie ludu wzorem.
Trzeba wskrzesić ducha prawdy

i krytyki słowa,

bo w przyszłości nam utoną:

demokracja i odnowa!

                                              III 1992 r.Coraz częściej zastanawiam się, dlaczego tak mało ludzi sięga po poezję, przygnębia? nurtuje? Nie zgodzę się, niektóre wiersze, oraz tomiki owszem są smutne, niektóre wesołe. Moim zdaniem każdy wiersz, skłania swojego czytelnika do refleksji, przemyśleń nad życiem.Z przyjemnością wam polecam tomik poezji Prawdzie w oczy autorstwa Leopolda Trafnego. 


A ty sięgniesz po tomik poezji Prawdzie w oczy ? Za możliwość przeczytania ksiażki dziękuję wydawnictwu Psychoskok.

czwartek, 31 sierpnia 2017

Ellen Marie Wiseman - To , co zostawiła

Przerażająca Historia O Demonach Przeszłości I Prawdzie Czekającej, 

Aby Wyjść Na Jaw.Jako dziecko Izzy Stone doświadcza ogromnej tragedii. Traci ukochanego ojca, którego zastrzeliła jej matka.

Dziewczyna przyjmuje, że kobieta jest obłąkana i zrywa z nią wszelkie kontakty. Będąc nastolatką, trafia do rodziny zastępczej, w której pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum. W stosie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje plik nieotwartych listów, które okazują się kluczem do jej przeszłości.
Rok 1929. Clara Cartwright ma osiemnaście lat i jest szaleńczo zakochana we włoskim imigrancie. Kiedy wyjawia rodzicom zamiar poślubienia mężczyzny, jej ojciec wpada w furię i wysyła córkę do kosztownego ośrodka dla obłąkanych.
Izzy odkrywa prawdę o okrutnej przeszłości Clary, a im bardziej zbliża się do jej historii, tym bardziej jest niepewna zdarzeń ze swojego dzieciństwa. 
Powieść To, co zostawiła jest intrygująca, ciekawa, tajemnica, ale także wzruszająca. Pokazuję jakie zdarzenia, losy w swoim życiu Izzy musi przejść, by poznać prawdę o swoim dzieciństwie, a także o życiu Clary.To, co zostawiła jest bardzo ciekawą, przejmującą, tajemniczą oraz dość zaskakującą powieścią. 

Dwie małe dziewczynki, żyjące w tak dwóch różnych epokach, różne tragedie życiowe. Co je łączy ? Dwa naznaczone losy w ich życiu.
Książka mimo grubości, która mnie przerażała ,okazała się bardzo ciekawą i piękną powieścią. Czy Izzy pozna prawdę ? Zmierzy się z demonami przeszłości ? A może się podda ? Tego wam oczywiście nie powiem, mogę was jedynie zachęcić do sięgnięcia oraz przeczytania książki, by poznać co się stanie z dziewczyną.


To, co zostawiła przyciąga czytelnika nie tylko opisem, okładką, ale także niezwykłą historią dwóch małych dziewczynek. Bardzo miło mi się ją czytało i żałuje, że tak szybko się skończyła. Lecz z pewnością wrócę do niej nie raz jeszcze nie dwa. 

A ty sięgniesz po powieść To, co zostawiła ? A może już masz ją za sobą ?
Polecam wam  powieść naprawdę warto ja przeczytać.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Kobiece.

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Augusta Docher - Najlepszy powód, by żyć - przedpremierowo

Wszystko trwało ułamek sekundy. Błysk ognia i nagle jestem w ognistej kuli. Dociera do mnie, że się palę. Jestem żywą ludzką pochodnią.Dominika budzi się po kilku dniach. Wie, że to by wypadek, a ukochany ojciec wcale nie chciał jej zabić. Teraz, kiedy on jest w więzieniu, ona leży w szpitalu i walczy o życie. Chociaż właściwie to inni walczą za nią-ona się już poddała.Ale to, co miało być końcem, okazuje się początkiem...Przewrotny los stawia na jej drodze ambitnego młodego lekarza, który dostrzega w niej więcej niż tylko pacjentkę. Gdy on będzie leczył jej ciało, jego brat Marcel, czarna owca szanowanej rodziny, spróbuje uleczyć jej duszę.
Tylko czy to jest w ogóle możliwe? 

Czy pęknięte serce potrafi jeszcze kochać?

I czy ktoś, kto ma tyle powodów, by się zabić, odnajdzie ten jeden, by żyć ?Najlepszy powód, by żyć jest powieścią wzruszającą do łez, bardzo emocjonującą.

Augusta Docher po raz kolejny zaskakuje swoich czytelników, po raz kolejny ukazuje nam swoje dobre pióro, swoją pasję do pisania.

„ Jakakolwiek wiadomość i tak jest lepsza od niepewności, bo masz kontrolę, możesz coś zaplanować, przemyśleć, przygotować się do walki”. Główna bohaterka Dominika prowadzi swoją największą walkę w życiu. Najlepszy powód, by żyć jest książką, którą warto jest przeczytać, wzbudza w czytelniku spore emocje, wzruszenia, czasami złość, z każdą stroną autorka bohaterka udowadnia nam że to, co jej się przydarzyło może skłonić nas do większej walki, chęci by zmienić coś w swoim życiu.
Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać, powieść Najlepszy powód, by żyć, autorka rozszarpała mnie emocjonalnie choć wiem, że takie powieści bardzo dobrze na mnie wpływają i że długo nie będę mogła zapomnieć o tej powieści . 

A ty jaki masz najlepszy powód, by żyć ? 

Powieść już teraz możecie kupić w przedsprzedaży http://www.empik.com/najlepszy-powod-by-zyc-docher-augusta,p1147394450,ksiazka-p.
Zdecydowanie polecam wam najnowszą powieść Augusty Docher Najlepszy powód, by żyć . 
To jak sięgniesz po powieść by zrozumieć swój Najlepszy powód, by żyć ?


Premiera: 27 Września


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak Literowa.