wtorek, 11 października 2016

LBA - Czyli Poznajmy Się Lepiej

Zapraszam was na LBA - Czyli Poznajmy Się Lepiej do którego zostałam nominowana przez Grażyne z Czytaninki . Za co serdecznie dziękuję ! :)
Pytania od Czytaninka:
1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem?
Moja przygoda z blogowaniem zaczeła się w sumie od Czytaninki. Ponieważ  najpierw powstał fanpage Zaczytana i tam miałam swoje początki , potem poznałam Czytaninkę i tak się zaprzyjaźniłyśmy i zaczeła po mnie krzyczeć by zakładać blog i tak powstał blog Zaczytana i od tamtego czasu same dobre rzeczy się dzieją  i  dużo ludzi  dobrych ludzi poznaje .
2. Ile czasu dziennie poświęcasz na czytanie?
Zależy od tego ile czasu mam , Co prawda nie pracuje , uczę się ale nawet na czytanie nieraz nie ma czasu .
3. Książka, która ostatnio wywołała u Ciebie łzy?
No cóż to chyba Ostatni Oddech - Aleksandy Szoć .Ale czemu to tego nie zdradzę !

4. W życiu chodzi o to by... (dokończ zdanie).
by być szczęśliwym i dostrzegać drobne rzeczy a przde wszystkim spełniać się. Robić to co się kocha  i spełniać marzenia i w tym całym biegu mieć czas dla najbliszych osób .

5. Czy Twoim zdaniem istnieje przyjaźń między kobietą, a mężczyzną?
Nie , prędzej czy później któraś osoba się zakocha .

6. Jaki był/jest Twój ulubiony przedmiot szkolny i dlaczego?

Nie miałam ulubionego przedmiotu w szkole .
7. W jaki sposób poprawiasz sobie ponury nastrój?
Przeważnie albo kupienie książki albo zwykłe jej czytanie .Lub zrobieniem czegoś miłego dla siebie czy bliskiej mi osoby .

8. Czy łatwo wybaczasz wyrządzone Ci krzywdy?
Nie ,  jestem osobą bardzo pamiętliwą .
9. Książka bez której nie mogłabyś żyć to? 
hmm dużo ich !
10. Wolisz czytać książki cienkie, a może grube? 
Hm nie ważne czy jest gruba czy cienka ważna jest jakość i co jest w środku !
11. Jak często uśmiechasz się w ciągu dnia? 

hm nie wiem :D Moje pytania:
1. Czy napisałaś kiedyś  książkę lub jakieś opdowiadanie do szuflady ?
2. Kawa czy Herbata do ulubionej książki ?
3. Książka którą nie możesz zapomnieć ?
4. jak kupujesz to w księgarni stacjonarnej czy internetowej ?
5 . Najlepsza ksiażka jaką ostatnio czytałaś ?
6. Twój ulubiony rodzaj książki ?
7. Polski autor czy Zagraniczny bardziej ?
8. Jak długo prowadzisz blog ?
9 .Jak długo czytasz książki ?
10 .Najgorętszy bohater który został ci w pamięci ?
11. Bardziej serie lubisz czy pojedyńcze ksiażki ?


Do LBA nominuję:
Książkowy świat moniki ,
Lottaczyta ,
Stan : Zaczytany ,
Przeczytanki .Wywiad Anna Ziemba-Lonc


Październik staje się coraz chłodniejszy, dlatego wspólnie z Grażyna z Czytaninka polecamy wziąć w dłonie kubek z gorącą herbatą, ciepły kocyk i zasiąść do wywiadu, który tym razem przygotowałyśmy z niesamowicie miłą autorką Anną Ziemba-Lonc.
1.Jak to się stało, że zaczęłaś pisać poezję?

Sama nie wiem. Poezja sama do mnie przyszła  ̶  pewnego dnia po prostu usiadła ze mną przy stole.  A tak na poważnie, przychodziła do mnie latami. Stopniowo. Dojrzewała razem ze mną. Zaczęłam pisać w szkole podstawowej, chociaż moje początki raczej ciężko nazwać poezją, to jednak komuś się spodobały. Najlepszą mobilizacją do pisania były konkursy poetyckie. Pierwsze skromne nagrody i pierwsze publikacje. No i ludzie, którzy chcieli czytać moje „wiersze”. Ogromne wsparcie dało mi działające w mojej miejscowości Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”, gdzie spotkałam ludzi, którzy rozumieli moją pasję. 


2. Jakie to uczucie wydać swoje pierwsze „dziecko” i trzymać je w dłoniach?

Nie planowałam wydania tomiku. W każdym razie nie w bliskiej przyszłości. Propozycja padła ze strony wspomnianego Stowarzyszenia „Dębina”. Byłam totalnie zaskoczona i nie za bardzo wiedziałam jak się wydaje książkę... Obawiałam się trochę reakcji czytelników na tomik, myślałam, że wiersze są zbyt słabe, aby publikować je w książce, a jednocześnie chciałam podzielić się ze światem tymi najstarszymi wierszami, które mimo swojej prostej formy są mi bardzo bliskie. I tak końcem 2014 roku ukazał się zbiorek pt. „We wszystkich kolorach tęczy”. Taki właśnie kolorowy, bo łączy  wiele tematów  ̶  od tych trochę dziecinnych jeszcze rymowanek, do całkiem poważnych wierszy. 


3. Kolejna książka poetycka jest inna?

Tak. Tak przynajmniej myślę. W tym roku ukazał się drugi tomik „Czyjeś życie”. Do tej publikacji chyba bardziej dojrzałam. Też są w niej rozdziały tematyczne, ale chciałam, by były to wiersze „życiowe”. Ten tomik jest w pewnym sensie... egzystencjalny. Ostatni czas był też dla mnie taki refleksyjny i  chyba stąd takie wiersze. Ludzie mają skłonność do oceniania czyjegoś życia  ̶  być może uda mi się skłonić czytelnika do wyciszenia, może w pewnym sensie analizy życia własnego. Dobrze jest czasem zastanowić się nad przemijaniem, kruchością ludzkiego istnienia. Tak naprawdę ten drugi tomik zawiera dwa rodzaje wierszy: powstałe po pierwszym tomiku oraz takie, których nie odważyłam się umieścić dwa lata wcześniej.


4. Czy poezja towarzyszyła Ci od zawsze?

Ja myślę, że każdemu towarzyszy poezja, choć na pewno nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Bo przecież poezja to życie, to świat, który nas otacza, dobre i złe godziny, chwile radości i samotności, uśmiech i łza na policzku... Poezja to zwykła codzienność wystarczy tylko ubrać ją w słowa. 


5. Pochodzisz z Podkarpacia. Masz na swoim koncie dużo osiągnięć. Jesteś z nich zadowolona?

Wyróżnienia cieszą, ale ja piszę przede wszystkim z potrzeby pisania. Poezja jest dla mnie terapią, sposobem na codzienne smutki i radości. Nie stawiam sobie za cel kariery poetyckiej. Poezja to też dobra przyjaciółka, chociaż bywało i tak, że uważałam ją za wroga. 6. Niedługo masz kolejne spotkanie autorskie. Zdradzisz nam tajemnicę jak się do takich spotkań przygotowujesz?

Rzadko się przygotowuję. Najbardziej stresuję się przed bliskimi i wtedy zawsze chciałabym jakoś dobrze wypaść... A spotkanie o którym mówisz, to będzie „zbiorowe” spotkanie autorskie  ̶  z przyjaciółmi z Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”. Wieczór połączony z promocją antologii „Notes Poetycki”. 7.Powiesz coś bliżej o tej książce?

Pomysł zbiorowej publikacji zrodził się w internetowej grupie pod nazwą właśnie Notes Poetycki, ale wzięli w niej udział nie tylko autorzy zrzeszeni w tej grupie. Założeniem projektu była, obok promocji polskiej poezji, integracja poetów początkujących i tych z dorobkiem twórczym. 66 autorów to dosyć duża grupa, ale fajnie się pracowało. Lubię takie wyzwania, kontakt z poetami, bo często w taki właśnie sposób zawiązują się przyjaźnie. Poza tym poznaje się środowisko twórcze. Na pewno redakcja tej antologii to dla mnie cenne doświadczenie. 

8. Jak trafiłaś do Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”?

„Zgrzyt” założyliśmy ze znajomymi. Najpierw działał jako nieformalna grupa poetów przy bibliotece w Brzozowie. Później ludzie zaczęli pytać jak się nazywamy. Organizujemy spotkania autorskie i okazjonalne, raz w roku opłatek poetycki. Chyba dopiero w „Zgrzycie” dotarło do mnie, że można pisać i się tego nie wstydzić, że to jest normalna sprawa. Dobrze jest wiedzieć, że są inni ludzie, którzy mają „kręćka” na podobnym punkcie co ty. 9. Jaka jest Anna Ziemba-Lonc prywatnie? Czym się zajmuje na co dzień? 

To jest najtrudniejsze pytanie. Na co dzień staram się być sobą. Czym się zajmuję? Chyba nadal jeszcze szukam swojego miejsca w życiu.10. Debiutowałaś poezją, a czy myślałaś kiedyś by napisać jakąś powieść?

Jako nastolatka pisałam pamiętnik. Później na studiach próbowałam pisać coś w rodzaju powieści, ale nie dokończyłam. Chyba jednak krótkie formy bardziej mi odpowiadają. Poezja jest mi bliższa i chociaż czasem na chwilę o mnie zapomina, to zawsze wraca.


11. O czym marzyłaś, gdy byłaś małą dziewczynką?

O magicznych świętach. Zawsze chciałam mieć choinkę pod sam sufit. W tym roku właśnie zamierzam taką kupić.


12. Jak myślisz? Czy świat mógłby istnieć bez poezji?

Dla mnie na pewno nie, ale znam wiele osób, które nie posiadają w domu ani jednej książki, może oprócz instrukcji do telewizora a pisanie wierszy jest dla nich przejawem nienormalności. 


13.Ile czasu zajmuje Ci zwykle napisanie tomiku poezji?

Nie potrafię pisać „na akord”. Nie zakładam z góry, że teraz napiszę taki a taki tomik. To życie pisze wiersze, czasami więcej, czasami mniej. Zdarzają się dni, kiedy nie trzeba specjalnie szukać inspiracji, a wiersze piszą się same. Ale było i tak, że poezja omijała mnie szerokim łukiem nawet przez kilka miesięcy. 14. Z którą porą roku mogłabyś się „utożsamić” i dlaczego właśnie z tą, a nie inną?

Najbardziej poetycka zawsze była dla mnie jesień. To czas wydania pierwszego tomiku, czas wielu spotkań w środowisku twórczym. Jesień to dobry czas na przemyślenia, na zwolnienie tempa życia, dobry czas na czytanie książek.


15. Dlaczego warto czytać książki (w tym poezję)?

Książki wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, kształtują naszą osobowość. Ale najtrafniejsze wydaje mi się stwierdzenie Wisławy Szymborskiej, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 


Ani  dziękujemy za poświęcony dla nas czas ! 

poniedziałek, 10 października 2016

Skarlet i Albert - Z Podroży do świata retro 2 - Przedpremierowo

Ostatnio dodaje  recenzje przed premierowe książek Skarlet i Albert. Autorka ma genialne pomysły i nie boi się je wykorzystać w swoich książkach i pisze  i piszę i to bardzo dobrze  bo na każdą jej książkę czekam niecierpliwie i chce tego wiecej wiecej.
Po raz kolejny  wyruszam w podróż do świata retro  tym razem z drugą częścią i powiem wam że to dobry wybór.!
W tej części możemy  również poczytać jak być damą , świetne opowiadania, a także przepisy  które cieszyły się swoją popularnością w latach XIX i w XX wieku. Które znowu postanowiłam wykorzystać w swojej kuchni a jakie ?
Jest sporo ciekawych przepisów i napewno smaczne mnie zaciekawiły  dwa Sos Szodonowy i grzanki z parmezanem . 
A także znajdziemy wiele wiele innych takich jak : 
Jest tu także dużo  niezwykłych i ciekawych opowiadań . Mi osobiście przypadły do gustu dwa Morderstwo we fraku a także Pojdynek  dżentelmenów.  Dlaczego ?  Sama nie wiem po prostu lubie takie ciekawe historie  i uwielbiam o tym czytać.Jest tu też wiele innych ciekawych opowiadań . Które napewno zawładną waszym sercem .Skarlet coraz bardziej mnie zaskakuje  swoimi pomysłami  , które nie boi się wykorzystać w swoich książkach i swoją niezwykła weną twórczą że tyle wspaniałych książek i opowiadań potrafi napisać . Po każdej przeczytanej jej książce zostaje mi w głowie przepis , który zawsze muszę przenieść do swojej kuchni , a także niezwykłe opowiadania  ktore siedzą w mojej głowie i nie chcą z tamtąd wyjść i  chyba nie chce by wychodziły. Często zastanawiam się jak autorka to robi że jej książki pochłaniają tak czytelnika i tak potrafią władać ich sercem ? Z czystym sercem polecam wam drugą część Z podróży do świata retro . Na moim blogu jeszcze pewnie nie raz o niej usłyszczycie .
Za możłiwość przeczytania książki dziękuje samej autorce .

Anna Dąbrowska - Nakarmię Cię Miłością

Każda z nas  wyobraża sobie swój wieczór panieński , i  go planuje  z  najlepszymi przyjaciółkami , z świetną zabawą  , alkoholem . Tak samo jest tu Laura ma wieczór panieński i postanawia go spędzić z najlepszymi przyjaciółkami w klubie nocnym z  dobrą muzyką alkoholem  taka odskocznia od rzeczywistości. Warszawa tam wszystko tętni innym życiem  , inaczej płynie czas . Dziewczyny mają  mała zabawę w której każda losuje i musi wykonać małe zadanie . Laura główna bohaterka  jest idealną młodą kobietą  ,  dobrze ułożona ,pracownica w banku nawet się nie spodziewa jakie zadanie jej przyjdzie wykonać . Zadanie eksytujące  , podniecające a zarazem trudne. Młodą kobietę czeka pocałunek z nieznajomym . Tak właśnie poznaje Tobiasza  przystojnego  niosącego jakąś w sobie nutę tajemniczości muzyka .

Nakarmię Cię Miłością jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek prze ze mnie w tym miesiącu .Jest to drugi debiut autorki Anny Dąbrowskiej  i powiem wam szczerze że znakomity .  W książce się zatracałam z każdą stroną  i przyznam wam się że zawładneła mną w całości .Choć w niektórych momentach byłam zła na  bohaterów to i tak chciałam więcej i więcej. Książka jest bardzo dobrze napisana z dużymi emocjami , autorka umie zawładnąć swoim czytelnikiem w bardzo dobry sposób. I powiem wam że trudno było mi wrócić do rzeczywistości gdy skończyłam czytać . Jestem w stoo procentach oddana książce i zakochana w Tobiaszu .  Sięgniecie po książkę grozi  sporymi emocjami czytelnika jak i zakochaniem się w głównym bohaterze i mylenie świata rzeczywistego od świata bohaterów . Także zachęcam po sięgniecie po książkę . Jestem w stoo procentach na tak i chce jeszcze tego.! 


niedziela, 9 października 2016

Space BookTag

Zapraszam was na Space BookTag do którego nominowała mnie Michalina z Papierowy bluszcz .Za który serdecznie dziękuję .SŁOŃCE – książka z gorącym bohaterem/bohaterką


Ah ! przychodzi mi na myśl trzech panów  . Pierwszy to Hudson z  Uwiklanych  drugi to Sed z Na szczycie i oczywiście Castiel z Ostatnio oddech <3

MERKURY – mała, lecz dobra książka


zdecydowanie jak dla mnie to książka Edyty Kowalskiej - Ścieżki życia .


WENUS – książka z dobrą główną bohaterką

Hmm . wiele jest takich bohaterek więc trudno mi jest wybrać ..  Mnie ostatnio zachwyciła Laura z Nakarmię Cię Miłością - Anny Dąbrowskiej


ZIEMIA – dość duża, ale przyjemna

Morfeusz - K. N. Hener 


MARS – książka bliska Twojemu sercu


Ostatnio to Ostatni Oddech - Aleksandra Szoć .


JOWISZ – największa cegła w twojej biblioteczce

Empaton - Pierwotne wynaturzenie - Erc Zerki Evski . Co nie zmienia faktu rzeczy że  książka jest świetna po prostu !SATURN – książka nie z tej Ziemi

Nie będę orginalna jak powiem że mały książe URAN – niezła książka z niebieską okładką

Sweet ache. Krew gorętsza od wody jest po prostu fantastyczna !


NEPTUN – najdłuższa seria z całej kolekcji

Jak dla mnie seria Driven 


Nominuję:

1. Czytaninka 
2. Zagubieni w świecie książek 
3 . Lottaczyta 
4. Stan : Zaczytany