sobota, 8 kwietnia 2017

Joanna Stovrag - Chwila na miłość

Porywająca historia niezwykłej miłości pomiędzy Polką i Bośniakiem, która została wystawiona na najtrudniejszą próbę. Narodziła się w wielokulturowym Sarajewie, mieście tolerancji, dialogu i otwartości, tętniącym orientalną muzyką i pachnącym aromatem mocnej kawy. 

To wyjątkowo wzruszająca, przepełniona emocjami opowieść o miłości, rozłące, nadzieli i wojnie. Tragizm konfliktu na Bałkanach został przedstawiony z perspektywy osób, które brały bezpośredni udział w tych wydarzeniach, ludzi, którzy stracili swoje rodziny, domy, poczucie tożsamości narodowej i przynależności do ojczyzny. Jest to także świadectwo walki o wielkie uczucie, historia o próbach nawiązania kontaktu z ukochanym przebywającym w oblężonym Sarajewie oraz o bezinteresownej pomocy i wsparciu od nieraz całkiem obcych ludzi. 
Losy Joanny Strovrag i jej męża zainteresowały kiedyś Waldemara Milewicza- legendę polskiego dziennikarstwa- który nakręcił o nich film.
Czy można pięknie napisać o miłości i walce o miłość, rodzinę i ojczyznę? Można ! Joanna Stovrag to zrobiła w piękny sposób opisała najtrudniejsze dni, miesiące, lata. Jest to powieść bardzo ciekawa, intrygująca, powiem szczerze, że nie spodziewałam się aż tak dużej dawki emocji, jakich dostałam czytając Chwila na miłość. Ta książka zdecydowanie jest teraz potrzebna w czasach, których brak tolerancji, zrozumienia inności, Czytając tą książkę nie ukrywam, że pojawiły się u mnie łzy , lecz nie powiem wam czy to łzy szcześcia, że ta miłość wygrała, czy też, że przegrywała nienawiść. 
Ta historia nie traci na wartości pomimo tak dużego czasu, cały czas tętni swoim rytmem i to jest najpiękniejsze. Cieszę się, że mogłam poznać tę historię poprzez powieść. Z pewnością nie raz czy dwa do niej powrócę i jestem ciekawa, czy ta dawka emocjonalna będzie taka sama, czy większa. 
Polecam Chwile na miłość, myślę, że każdy z nas powinien po nią sięgnąć i przynajmniej przez chwilę wejść w  książkę i mieć wrażenie, że się przeżywa wszystko z Panią Joanną i jej mężem.
Za możliwość przeczytania ksiażki dziękuję autorce . 

czwartek, 6 kwietnia 2017

Anna Karpińska - " Księgarnia pod fliskiem" - Odnajdę Cię

Dwie Kobiety, Jedna Decyzja i Historia, Która Poruszy Serce Każdej Czytelniczki.Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare ? 

Odnajdę Cię jest to pierwszy tom nowego cyklu „Księgarnia pod Flisakiem” napisanym przez autorkę. Wiemy, że drugi jest w trakcie przygotowania i będzie nosił tytuł „Zostań ze mną”

Przyznam się wam, że to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem mile zaskoczona. Książka jest przyjemna, wzruszająca, lekka, posiada nutkę świeżości, inności i to jest w niej najpiękniejsze. Książką jest bardzo dobrze napisana i może też dlatego tak wzrusza swoje czytelniczki ?

Przyznam się, że w niektórych momentach łza mi poleciała. Ale to raczej scaliło moją opinię o książce. Ja już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Kolejnego spotkania z Dagmarą z jej losami oraz z twórczością autorki.

A ty skusisz się, by sięgnąć po twórczość Anny Karpińskiej ? A może już to zrobiłaś/ eś ?

Z Przyjemnością mogę polecić wam pierwszy tom Odnajdę Cię, zatracicie się przy nim i tego wam życzę.

Za możliwość przeczytania ksiażki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

wtorek, 4 kwietnia 2017

Jacek Getner - Pan Przypadek i Trzynastka

Pan Przypadek i trzynastka jest to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, mimo swoich blisko trzydziestu lat, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Ale któregoś dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Tak zaczyna się jego detektywistyczna kariera, która z każdą rozwiązaną sprawą coraz bardziej irytuje różne ważne osoby.
Jacek Przypadek łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmsa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borowicza i intrygującym charakterem doktora House'a. Ta wybuchowa mieszkanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki. Z losami Jacka Przypadka miałam już styczność, gdy brałam udział w book tour zorganizowanym przez Kasię z Poligon Domowy. Dlatego się cieszę, że miałam okazję teraz zapoznać się z nimi od pierwszej sprawy, od pierwszej przygody jego. Książka jest bardzo lekka i mimo że jest detektywistyczna, to jest bardzo wciągająca. Pan Jacek Getner swoje powieści piszę w sposób lekki, świerzy, przyjemny i ta powieść również do nich należy. Książka jest wciągająca przeczytałam ją w jedną noc i nie żałuje, bo naprawdę warto było poznać Jacka Przypadka od początku, od pierwszych spraw. 

Dlatego zachęcam do sięgnięcia po Pana Przypadka i trzynastkę, bo naprawdę warto.

Od pewnego czasu staram się czytać jak najwięcej polskich książek, polskich autorów, bo raczej się sięga po obcą literaturę, bo lepsza, bo są ciekawsze. A to nie prawda my również mamy przemiłych i przesympatycznych autorów, ciekawe, wciągające książki różnego rodzaju. 
Za  możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

niedziela, 2 kwietnia 2017

Kaja Kowalewska - Play Listy,Czyli nie wszystkie fobie są o miłości

Jestem Lea. Mam trzydzieści lat. Kiedyś byłam zakochana. Nie wszystkie fobie są o miłości. Nie wszystkie lęki są o łazach. Do dziś boję się alkoholików. Zrobiłam sobie tatuaż na lewym udzie. Wtedy. Od serca. Jestem Lea. Mam srebrne włosy.


Play listy, czyli nie wszystkie fobie są o miłości przeczytałam dzięki book tour. Powiem wam, że książka jest bardzo ciekawa, intrygująca, zaskakująca, a także pobudza wyobraźnię u czytelnika.

Ta powieść balansuje między uczuciami czytelnika. Play Listy władają czytelnikiem, wzbudzają w nim sporą dawkę emocji , ale czy pozytywnych ?

Ciesze się, że miałam okazję przeczyta tę książkę właśnie dzięki book tour. Książka jest bardzo ciekawa i warta, by po nią sięgnąć i się w niej zatracić.

Z przyjemnością mogę wam ją polecać, jej nie można nie przeczytać. Czyta się ją szybko, przyjemnie z ciekawością .
 W książce pojawia się sporo pytać ale czy na wszystkie dostałam odpowiedź ? Czy dowiedziałam się wystarczająco ? Tego musicie się przekonać sami . Naprawde warto . Cieszę się żę  mogłam nie tylko przeczytać tę ksiażkę , lecz takżę zapoznać się z twórczością autorki.


A ty sięgniesz po Play Listy ? Dasz się skusić, by poznać Lea ?
Muzeum na kółkach w Dukli

„ Muzeum na kółkach” to mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnia histrię polskich Żydów za pomocą filmów, kalendarium, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. Wystawa odwiedza miasta do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w których przed wojną Żydzi stanowili istotną część społeczności lokalnych. 
O MUZEUM POLIN 
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne i platforma dialogu społecznego w Warszawie. Przywracając pamięć o bogatej kulturze i dziedzictwie polskich Żydów uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku- nie tylko między Polakami i Żydami. Przesłanie Muzeum jest uniwersalne , skierowane do społeczeństw Europy i świata.


DUKLA

Na podstawie źródeł historycznych wiadomo, że w 1676 r. Mieszkały w Dukli już 23 rodziny żydowskie. W 1742 r. Istniał kahał, czyli gmina żydowska. Założono również cmentarz. Pod koniec XIX w. do Dukli dotarł proces industrializacji: działało tu kilka młynów, gorzelnia, 3 dystrybucje nafty, fabryki stearyny, zapałek, wody sodowej i sukna. W 1870 r. gmina żydowska liczyła już 2338 osoby, miała rabina, 3 synagogi i cmentarz. Dzięki fundacji barona Maurycego Hirscha w 1895 r. powstała żydowska szkoła podstawowa czteroklasowa dla chłopców, której program wzbogacano o przysposobienie zawodowe. 

W wyniku pożaru w 1884 r. spłonęły wówczas 104 domy żydowskie i 6 chrześcijańskich. Po pożarze z inicjatywy rabina Cwi Lajtnera zbudowano drugą murowaną synagogę. Kolejne zniszczenia przyniosły działania wojenne w początku 1915 roku. Wówczas też wojska rosyjskie, które wdarły się do Galicji, ograbiły miejscowych Żydów. Niemcy zajęli Duklę 08.09.1939 roku. Wraz z początkiem okupacji niemieckiej rozpoczęły się ataki na ludność żydowską. W święto Jom Kipur (22.09.1939) Niemcy wyciągali z synagogi modlących się Żydów i bili ich. Podczas święta Sukot, 01.10.1939 r. , Niemcy spędzili Żydów dukielskich na plac przy pałacu Tarnowskich w celu wymuszania od nich okupu. Po jego założeniu nakazano im opuszczenia miasta i przeniesienie się do sowieckiej strefy okupacyjnej za San. Część Żydów pozostała jednak w swoich domach, a część powróciła z tułaczki po kilku miesiącach. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali dukielskie cmentarze oraz synagogi. Wielu Żydów ukrywanych przez Polaków zostało schwytanych przez Niemców, ale byli też tacy, którzy zdołali się uratować. Szacuje się , że wojnę przetrwało ok. 150 dukielskich Żydów.

[na podstawie portalu Wirtualny Sztetl ]

Trasa Muzeum na kółkach 2017: 

NIEBORÓW 11-13 marca 

Dziedziniec przed Pałacem 

- spotkanie z Moniką Sznajderman wokół jej książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna 

- Spotkanie z Pawłem i Jakubem Szapiro, synem i wnukiem Jerzego Szapiro

-Spotkanie z Hanną Popowską-Taborską ( Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata) i Jarosławem Durką, autorem książki o Edmundzie Radziwille

- Warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej
ŁOWICZ 15-17 marca 

Nowy Rynek 

- Wydarzenie Żydowskie i Łowicz: rekonstrukcja- spacer, prelekcja i działania animacyjne w obrębie ul. Zduńskiej

- Warsztaty z tradycyjnej wycinanki żydowskiej w Muzeum w Łowiczu

- W świetle żydowskiej baśni- spotkanie z żydowską literatura dziecięcą 

- Projekcja filmu fabularnego 

- Koncert muzyki klezmerskiej
DĄBROWA TARNOWSKA 19-21 marca 

Parking przez Urzędem Miasta 

- Warsztaty Święty czas w judaizmie i chrześcijaństwie- tradycje, zwyczaje kulturalne i religijne: Chanuka- Boże Narodzenie, Pascha- Wielkanoc, symbolika światła

- Wykład Shoah/Holocaust na Ziemi Dąbrowskiej

- Warsztaty Przenikanie kultur

-Warsztaty Obraz , pozycja i rola kobiety w kulturze i religi tradycyjnegoo judaizmu i chrześcijaństwa a dzisiejsze realia
GORLICE 23-25 marca 

Rynek Miasta 

- Malowanie muralu

- Ślady życia- oznakowani miejsc związanych z historią Żydów w Gorlicach 

- Spacer po miejscach związanych z historią Żydów w Gorlicach

- Nauka alfabetu hebrajskiego połączona z warsztatami 
DUKLA 27-29 marca

Rynek Miasta 

- Gra miejska w poszukiwaniu Sztetl Dukla

- Przed dziurkę od klucza- warsztaty storytel-lingowo-plastyczne artorsatwa Anny Woźniak

- Wystawa Żydzi z Dukli 

- Bajka o dwóch narzeczonych- tradycyjna baśń żydowska w wykonaniu grupy Opowieści z Walizki 
PARCZEW 31 marca -2 kwietnia

Parking przed Urzędem Miasta i Gminy 

- Prelekcja Z parczewskimi Żydami przez historię połączoną z mini-wystawą Parczewscy Żydzi a literatura 

- Gra miejska 

- Spotkanie literacko-muzyczne 

- Folder Śladami paczewskich Żydów