sobota, 22 października 2016

Malownicza Dukla w Beskidzie niskim #2

Zapraszam was na kolejną przygodę z poznaniem bliżej i odwiedzeniem wirtualnie mojej malowniczej, lecz trochę już chłodnej Dukli. Dukla pomimo zmieniających się pór roku jest piękna, zjawiskowa i coraz bardziej rozbudowywana. To piękne miasto wyróżnia się nie tylko ciekawymi i pięknymi zabydkami, a także historiami. Turystom Dukla kojarzy się także z piękną Górą Cergową , która jest widoczna z drogi głównej, a także z pobliskich wsi. A także znajduję się tam Magurski Park Narodowy.

( na zdjęciu bok góry  , a także nowo wybudowany zalew w Cergowej ) 
Od niedawna Dukla posiada piękny zalew w Cergowej , gdzie można popływać rowerkami za zgodą właściciela. Przy zalewie jest wybudowany hotel, który niedługo zostanie otworzony. Zalew, jak i hotel można zobaczyć z drogi głównej.
W Dukla posiada także Pałac Dukielski, który jest własnością Hrabiego Tarnowskiego i obecnie znajduję się tak Muzeum Historyczne. Początki pałacu w Dukli sięgają XVI wieku, kiedy to Jan Jordan wzniósł renesansowy dwór obronny, przebudowany w wiek później przez starostę sanockiego Franciszka Bernarda Mniszcha w zamek bastionowy. W XVIII wieku małżeństwo Mniszchów: Jerzy August Wandalin i Anna z Bruhlów nadało mu wygląd późnobarokowej rezydencji magnackiej o kształcie podobnym do dzisiejszego. Rezydencja dukielska stała się ośrodkiem kultury i politycznej opozycji wobec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy też powstał okazały park w stylu francuskim z teatrem na wodzie i licznymi mostkami, rzeźbami, posągami i innymi ozdobami parkowymi. Zachowało się tylko kilka posągów przeniesionych z parku i postawionych w różnych częściach miasta. Cechy stylowe zarówno dukielski pałac, jak i park zaczęły tracić w XIX wieku, gdy właścicielami byli Męcińscy. XX wiek przyniósł zniszczenia podczas obu wojen światowych i dewastację parku przez komunistów. Park nie kiedyś w stylu francuskim. Pomimo swojego zaniedbania wart jest krótkiego choćby spaceru i zwrócenia uwagi przy dojeździe na aleję akacjową.

W parku znajduję się również kaplica grobowa w parku, w której spoczywają: Cezary Męciński (syn Wojciecha), Adam Męciński i jego żona Józefa Męcińska z Kuczyńskich oraz ks. Stanisław Puszet – cioteczny brat Adama Męcińskiego, honorowy kanonik, katecheta gimnazjalny w Krakowie – zmarł w Dukli w 1907 r.

( Dukielski Pałac  - Muzeum Historyczne  - zdjęcie robione z boku )


 ( na   zdjęciu znajduje się Park w Dukli .
                                                                  Poniżej   1 staw w Dukielskim Parku ) 
( Kaplica grobowa , która znajduję się w Dukielskim Parku )  


W Dukli kiedyś znajdował się Browar i gorzelnia. Do dziś stoją mury tego budynku usytuławanego nad Dukiełką przy ujściu do Jasiołki to właśnie z tąd brano wodę. Niestety budynek uległ całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru który miał miejsce 22 września 1895 r. Z kronik Dukielskiej straży pożarnej wiemy, że pożar był groźny , zostało poparzonych kilka strażaków. A z danych historycznych jest mało informacji o produkcji piwa i wódki (gorzałki) . Nie jest znana budowa browaru i gorzelni jedynie można przypuszczać, że stało się to przed rokiem 1875. Browar i gorzelnia wchodziły w skład zespołu pałacowego na przełomie XIX i XX wieku do historii przeszły już wtedy wina, które z Dukli uczyniły wcześniej bogate miasto. Ich pozostałości w postaci piwnic ciągnące się pod rynki9em nie zostały w całości zbadane.
( Ruiny borwaru i gorzelni w Dukli )

1 komentarz:

  1. Już przy pierwszym Twoim wpisie Claudio odnośnie Dukli stwierdziłam,że to wspaniały pomysł.Dzielić się pięknem ziemi dukielskiej.Tak sobie pomyślałam ,że fajnie byłoby znaleźć w książkach jakieś wzmianki o Dukli....może zacząć od Stasiuka...To takie moje luźne przemyślenia....

    OdpowiedzUsuń