środa, 28 grudnia 2016

Demet Altinyeleklioglu - Sułtanka Kosem w Haremie

Przez poddanych nazywana była jako Czarna Królowa. Dla samego Sułtana Ahmeda, była Mahpeyker- najdroższym księżycem. Ona sama jednak w głębi duszy zawsze pozostawała Anastazją-dziewczyną z greckiej wyspy. 
Gdy trafiła do sułtańskiej haremy, skończyła zaledwie piętnaście lat. Od tamtej pory miała być jedną z wielu niewolnic sułtana . Los jednak sprawił jej inne ścieżki . Jej piękną urodę , wdzięk oraz inteligencje dostrzegła sama babka Ahmeda I . Sułtanka młodą wieśniaczkę postanawia wziąć pod swoje skrzydła, a także przygotować ją do roli, jaką ona sama nigdy nie pełniła . 

Anastazja dzięki niej staję się najpotężniejszą kobietą w imperium osmańskim oraz żoną sułtana . Już jako nie Anastazja , lecz Mahpeyker Kosem . Jak potoczą się losy młodej sułtanki Kosem ? Czy stała się aniołem i demonem w jednej osobie ? Czy jest gotowa na wszystko ?Książka z każdą stroną coraz bardziej przenosi swojego czytelnika w świat sułtanów , pałaców , a także intryg . Ostatnimi czasami zaczynam się coraz bardziej interesować tureckimi serialami , książkami . Dlaczego ? Przyznam się wam, że sama nie umiem sobie na to pytanie odpowiedzieć jest w nich coś , co intryguje , zaciekawia odbiorcę , czytelnika . Sułtanka Kosem również tak na mnie działa , przyjemny spędziłam przy niej czas , pochłonęła mnie . Ciesze się też, że na podstawie książki powstał także serial , który leci także w Polsce a my możemy  Wspaniałe stulecie  oglądać . Gdy skończyłam książkę postanowiłam, że zacznę go oglądać, a także że przeczytam drugą część Sułtanki Kosem . W książce znajdują się przypisy , wyjaśniają one różne znaczenia związane z tureckimi zwyczajami, a także na końcu książki słowniczek terminów orientalnych . Autorka w dość barwny sposób ukazuje nam losy Anastazji , po czym ciekawiej wędruje się po Imperium Osmańskim. Książka jest również lekka , dynamiczna, a także warta przeczytania , potrafi wciągnąć swojego czytelnika w XVII, a także odciąga od współczesnej rzeczywistości . Mnie osobiście historia oraz losy Sułtanki Kosem wciągały a czy z wami też tak będzie ?

Zapraszam do sięgnięcia po pierwszy tom i do sprawdzenia tego na sobie . Osobiście polecam wam książkę i na pewno nie raz do niej powrócę .


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu  Wielka Litera.

1 komentarz:

  1. Przyznam szczerze, że ubóstwiam te książkę <3

    www.molinkaksiazkowa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń