wtorek, 30 sierpnia 2016

Nadia Hashimi - Kiedy Księżyc Jest Nisko

Książka Kiedy księżyc jest nisko to wzruszająca opowieść o odważnej Afgańce , która postanowiła uciec z kraju wraz z swoimi pociechami .Książka jest bardzo wzruszająca jak już wspomniałam ale także posiada ona pełno cierpienia , bólu a także strachu . 
Fariba ,zostaje  osierocona w czasie narodzin przez matkę . Jej ojciec zbytnio nie radzi sobie z dwójką małych dzieci i postanawia się ponownie ożenić z Koko Gul , która os samego początku nie kocha ani Fariby ani jej starszego brata . Macocha od samego początku wykorzystuje mała Faribe  do prac domowch .Nie chce również puścić dziewczynki do szkoły gdy się zblża na to czas .  Fariba dzięki swojemu uporowi kończy szkołę razem z swoimi rówieśniczkami . 
Dziewczyna razem z swoim bratem mają swojego anioła struża w postaci dziadka , to właśnie on nad nimi czuwa .   Kobiety los nie oszczędzał to najpierw trudne dzieciństwo , potem młodość ,wychodzi za mąż za dobrego kochającego Mahmuda i wszystko idzie w dobrym kierunku ,wspaniała teściowa  , możliwość nauczania w szkole do tego narodziny syna Selima a później córeczki Samiry . 

Wszystko sie zmienia , krajem rządzą Talibowie  jej dzieci wychowują się w rzeczyswistości pełnej huku a także rakiet . Sytuacja gwałtownie się pogarsza gdy Mahmund zostaje aresztowany a potem zamordowany ,Fariba nie ma wyjścia a gdy na świat przychodzi jej trzecie dziecko Aziza postanawia uciec .  Czy uda jej się uciec z kraju ? Czy znajdzie szczęście gdzieś inndziej ? Jak dużo musi znieść cierpnienia wraz z dziećmi  by uzyskać spokój ? 
Historia Faribyt nie należy do tych łatwych . Pokazuje nam jak dużo matka potrafi znieść by walczyć o lepszą przyszłość i o życie swoich dzieci i zdecydować się by znaleść to w innym kraju . 
W książce znajdziemy dobre chwile jak i te złe  które przynoszą wiele cierpienia jak i bólu . Jest piękną historią a zarazem bardzo wzruszającą . Dość szybko się ją czyta  i bardzo wciąga  ,mnie pochłoneła w całości  i nie żałuje że sięgnełam po tą książkę . 

Za możliwość przeczytania książki dziekuje wydawnictwu Kobiece . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz