środa, 13 lipca 2016

Robert Marshall - W kanałach Lwowa

To kolejna książka opowiadająca o ludności żydowskiej podczas wojny .  Opowiadająca o tym jak żydzi byli traktowani przez niemców i rosjan  , jak ludność żydowska próbowała się chronić  zwłaszcza dzieci . Dorośli musieli budować kryjówki w mieszkaniach by dzieci mogły się tam ukrywać podczas gdy oni musieli pracować . Niemcy wykorzystywali czas gdy dorośli byli w pracy i przychodzili  by zabrać dzieci i je wywozili . Żydowska społeczność przed wojną liczyła koło 100 tysięcy osób  , w sierpniu 1941 roku wzrosła liczebność do około 160 tysięcy żydów  spowodu sprowadzeniu ich do Lwowa przez Niemców . Później było niecałe 7 tysięcy osób i jakieś 4 tysiące w gettcie . Pewnego dnia  rodzina żydowska wymyśliła dobrą kryjówkę dla nich i ich najbliszych , zrobili podkop z pokoju do kanałów Lwowa. Czy uda im się przetrwać w kanałach ? Czy dożyją do końca wojny wszyscy ? Przez wiele tygodni ukrywali się w ciemnościach , niektórzy postanowili wyjść ale czy przeżyli ? co się z nimi działo po wyjściu ?
Reszta osób zaledwie 15nasto osobowa grupa została jak miały im dni i noce ? Czy zostaną  złapani ?Ksiażka została zekranizowana w film przez Agnieszkę Holand pod tytułem " W Ciemności " .
Ostatnio coraz częściej sięgam po książki opowiadajace o życiu ludności żydowskiej podczas wojny .
I coraz bardziej przekonuję się do audiobooków .
Cieszę się że sięgnełam po tego audiobooka  teraz zabieram się za film bo  nie mogę się doczekać by zobaczyć czy to wygląda tak samo jak w mojej wyobrażni podczas czytania .Niestety nie miałam styczności jeszcze z tym autorem , ale to nadrobie zdecydowanie !.


2 komentarze:

  1. Czytałam "Dziewczynka w zielonym sweterku" ,oglądałam także film " W ciemności".Jedno i drugie pozostawiło w mojej głowie "ślad"..zawsze wtedy myślę ,jak to się mogło zdarzyć..dlaczego ludzie ludziom czynili tyle zła...nie rozumiem tego i chyba nie zrozumiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam film. Bardzo dobry.

    OdpowiedzUsuń